ScoreIT

Events > NSW 12ft Skiff State Championship 2021 > NSW 12ft Skiff

Bow
No
Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
61 Arrogant Frog
Abbotsford NSW Pete Hill Steve Hill
25 LCC Asia Pacific
SFS Jonathan Temple Richard Jones
7 Shu-Styx fabrications
SFS Scott Hobson Jim Beck
15 Sydney Sailmakers
SFS James Francis Brendan Jenkins
71 Your Move Conveyancing
Lane Cove Dave Winning Joe Bourne
3 Chapman High Performance Sails
Lane Cove Jack Winning Brett Phillips
1 Red Energy
Lane Cove Murray Press Mark Muirhead
5 Skoll
Lane Cove Robbie Polec Andrew O'Brien
9 Terms & Conditions
SFS Brad Phillips Oscar Wilson
33 Gizmo
Lane Cove James Birdsall Ewen Duckworth
23 Geotherm
SFS Brett Hobson Pete Nicholson
17 Sails Inc.
Lane Cove Nick Press Andrew Hay
43 Stay Connected Electrical
SFS Jakob Ronowicz Ben Faulkner
31 The Bird
Lane Cove Billy Lusty Glenn Farquhar

Total boats: 14

Mobile Website


Plc Bow
No
Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
4-Dec
Race 2
5-Dec
Race 3
5-Dec
Race 4
11-Dec
Race 5
12-Dec
Race 6
12-Dec
Drop Total
1 1
Red Energy
Murray Press
Mark Muirhead
Lane Cove 3 7 5 3 3 9 9 21
2 23
Geotherm
Brett Hobson
Pete Nicholson
SFS 1 5 7 4 7 5 7 22
3 15
Sydney Sailmakers
James Francis
Brendan Jenkins
SFS 4 3 9 2 4 11 11 22
4 25
LCC Asia Pacific
Jonathan Temple
Richard Jones
SFS 2 10 6 6 2 7 10 23
5 17
Sails Inc.
Nick Press
Andrew Hay
Lane Cove DNF
(15.00)
4 2 1 9 10 15 26
6 9
Terms & Conditions
Brad Phillips
Oscar Wilson
SFS DNF
(15.00)
1 10 7 6 3 15 27
7 43
Stay Connected Electrical
Jakob Ronowicz
Ben Faulkner
SFS DNF
(15.00)
9 3 DNF
(15.00)
1 4 15 32
8 33
Gizmo
James Birdsall
Ewen Duckworth
Lane Cove DNC
(15.00)
8 1 DNC
(15.00)
11 2 15 37
9 3
Chapman High Performance Sails
Jack Winning
Brett Phillips
Lane Cove DNF
(15.00)
2 8 DNF
(15.00)
12 8 15 45
10 61
Arrogant Frog
Pete Hill
Steve Hill
Abbotsford DNF
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
5 8 6 15 49
11 5
Skoll
Robbie Polec
Andrew O'Brien
Lane Cove DNC
(15.00)
11 DNF
(15.00)
DNF
(15.00)
13 1 15 55
12 7
Shu-Styx fabrications
Scott Hobson
Jim Beck
SFS DNC
(15.00)
6 4 DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
15 55
13 31
The Bird
Billy Lusty
Glenn Farquhar
Lane Cove DNF
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
8 10 12 15 60
14 71
Your Move Conveyancing
Dave Winning
Joe Bourne
Lane Cove DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNF
(15.00)
5 DNF
(15.00)
15 65

Number of races completed: 6 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Bow
No
Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
4-Dec
Race 2
5-Dec
Race 3
5-Dec
Race 4
11-Dec
Race 5
12-Dec
Race 6
12-Dec
Drop Total
1 23
Geotherm
Brett Hobson
Pete Nicholson
SFS
1 1 2 2 3 1 3 7
2 17
Sails Inc.
Nick Press
Andrew Hay
Lane Cove
DNF
(15.00)
2 1 1 2 2 15 8
3 15
Sydney Sailmakers
James Francis
Brendan Jenkins
SFS
4 4 4 3 1 7 7 16
4 1
Red Energy
Murray Press
Mark Muirhead
Lane Cove
3 3 3 4 4 4 4 17
5 25
LCC Asia Pacific
Jonathan Temple
Richard Jones
SFS
2 6 5 5 5 3 6 20
6 9
Terms & Conditions
Brad Phillips
Oscar Wilson
SFS
DNF
(15.00)
5 9 6 7 8 15 35
7 43
Stay Connected Electrical
Jakob Ronowicz
Ben Faulkner
SFS
DNF
(15.00)
9 10 DNF
(15.00)
6 6 15 46
8 33
Gizmo
James Birdsall
Ewen Duckworth
Lane Cove
DNC
(15.00)
10 6 DNC
(15.00)
10 9 15 50
9 3
Chapman High Performance Sails
Jack Winning
Brett Phillips
Lane Cove
DNF
(15.00)
8 7 DNF
(15.00)
12 11 15 53
10 61
Arrogant Frog
Pete Hill
Steve Hill
Abbotsford
NSW
DNF
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
7 9 10 15 56
11 5
Skoll
Robbie Polec
Andrew O'Brien
Lane Cove
DNC
(15.00)
11 DNF
(15.00)
DNF
(15.00)
13 5 15 59
12 7
Shu-Styx fabrications
Scott Hobson
Jim Beck
SFS
DNC
(15.00)
7 8 DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
15 60
13 31
The Bird
Billy Lusty
Glenn Farquhar
Lane Cove
DNF
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
8 11 12 15 61
14 71
Your Move Conveyancing
Dave Winning
Joe Bourne
Lane Cove
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNC
(15.00)
DNF
(15.00)
8 DNF
(15.00)
15 68

Number of races completed: 6 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sat Dec 4, 2021 15:00:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 16:04:46 01:04:46 1 1.00 0.9756 01:03:11 1 1.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 16:15:25 01:15:25 2 2.00 0.9375 01:10:42 2 2.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 16:26:58 01:26:58 3 3.00 0.9524 01:22:50 3 3.00
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 16:30:30 01:30:30 4 4.00 0.9375 01:24:51 4 4.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () DNC 15.00 DNC 15.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) DNF 15.00 DNF 15.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () DNF 15.00 DNF 15.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () DNF 15.00 DNF 15.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sun Dec 5, 2021 14:00:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 14:43:06 00:43:06 1 1.00 1.0732 00:46:15 5 5.00
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () 14:45:56 00:45:56 2 2.00 1.0000 00:45:56 4 4.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 14:46:43 00:46:43 3 3.00 1.0095 00:47:10 7 7.00
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 14:46:50 00:46:50 4 4.00 0.9750 00:45:40 3 3.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () 14:47:22 00:47:22 5 5.00 0.9449 00:44:45 1 1.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 14:49:41 00:49:41 6 6.00 1.0125 00:50:18 10 10.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () 14:49:44 00:49:44 7 7.00 0.9323 00:46:22 6 6.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () 14:50:03 00:50:03 8 8.00 0.9091 00:45:30 2 2.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () 14:53:26 00:53:26 9 9.00 0.9091 00:48:35 9 9.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () 14:54:47 00:54:47 10 10.00 0.8847 00:48:28 8 8.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () 15:00:07 01:00:07 11 11.00 0.9619 00:57:50 11 11.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) DNC 15.00 DNC 15.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sun Dec 5, 2021 15:00:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () 15:42:53 00:42:53 1 1.00 1.0400 00:44:36 2 2.00
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 15:42:57 00:42:57 2 2.00 1.0947 00:47:01 7 7.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 15:45:26 00:45:26 3 3.00 1.0095 00:45:52 5 5.00
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 15:45:42 00:45:42 4 4.00 1.0335 00:47:14 9 9.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 15:45:46 00:45:46 5 5.00 1.0125 00:46:20 6 6.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () 15:47:13 00:47:13 6 6.00 0.8847 00:41:46 1 1.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () 15:48:05 00:48:05 7 7.00 0.9818 00:47:12 8 8.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () 15:48:30 00:48:30 8 8.00 0.9323 00:45:13 4 4.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () 15:49:09 00:49:09 9 9.00 1.0394 00:51:05 10 10.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () 15:49:13 00:49:13 10 10.00 0.9091 00:44:45 3 3.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) DNC 15.00 DNC 15.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sat Dec 11, 2021 15:05:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () 15:59:01 00:54:01 1 1.00 1.1232 01:00:40 1 1.00
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 16:04:36 00:59:36 2 2.00 1.0947 01:05:15 4 4.00
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 16:06:17 01:01:17 3 3.00 1.0335 01:03:20 2 2.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 16:07:39 01:02:39 4 4.00 1.0297 01:04:31 3 3.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 16:10:17 01:05:17 5 5.00 1.0125 01:06:06 6 6.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () 16:10:39 01:05:39 6 6.00 1.0394 01:08:14 7 7.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) 16:16:16 01:11:16 7 7.00 0.9274 01:06:06 5 5.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () 16:23:11 01:18:11 8 8.00 0.9345 01:13:04 8 8.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () DNC 15.00 DNC 15.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () DNF 15.00 DNF 15.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () DNC 15.00 DNC 15.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sun Dec 12, 2021 14:05:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 14:41:06 00:36:06 1 1.00 1.1162 00:40:18 4 4.00
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () 14:41:22 00:36:22 2 2.00 1.2355 00:44:56 9 9.00
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 14:41:25 00:36:25 3 3.00 1.1385 00:41:28 7 7.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 14:41:50 00:36:50 4 4.00 1.0915 00:40:12 3 3.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 14:42:06 00:37:06 5 5.00 1.0125 00:37:34 2 2.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () 14:43:01 00:38:01 6 6.00 0.9636 00:36:38 1 1.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () 14:44:15 00:39:15 7 7.00 1.0394 00:40:48 6 6.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () 14:48:41 00:43:41 8 8.00 0.9296 00:40:36 5 5.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) 14:50:48 00:45:48 9 9.00 0.9459 00:43:19 8 8.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () 14:51:40 00:46:40 10 10.00 0.9829 00:45:52 11 11.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () 14:53:41 00:48:41 11 11.00 0.9345 00:45:30 10 10.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () 14:53:57 00:48:57 12 12.00 0.9818 00:48:04 12 12.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () 14:55:12 00:50:12 13 13.00 0.9619 00:48:17 13 13.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () DNC 15.00 DNC 15.00

Mobile Website
Race No: 6
Race Start Time: Sun Dec 12, 2021 15:05:00
Race Comments:

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
23 Geotherm Brett Hobson & Pete Nicholson SFS () 15:45:09 00:40:09 1 1.00 1.1385 00:45:43 5 5.00
17 Sails Inc. Nick Press & Andrew Hay Lane Cove () 15:45:11 00:40:11 2 2.00 1.2355 00:49:39 10 10.00
25 LCC Asia Pacific Jonathan Temple & Richard Jones SFS () 15:47:36 00:42:36 3 3.00 1.0935 00:46:35 7 7.00
1 Red Energy Murray Press & Mark Muirhead Lane Cove () 15:47:54 00:42:54 4 4.00 1.1570 00:49:38 9 9.00
5 Skoll Robbie Polec & Andrew O'Brien Lane Cove () 15:47:58 00:42:58 5 5.00 0.9619 00:41:20 1 1.00
43 Stay Connected Electrical Jakob Ronowicz & Ben Faulkner SFS () 15:48:05 00:43:05 6 6.00 1.0600 00:45:40 4 4.00
15 Sydney Sailmakers James Francis & Brendan Jenkins SFS () 15:48:06 00:43:06 7 7.00 1.1608 00:50:02 11 11.00
9 Terms & Conditions Brad Phillips & Oscar Wilson SFS () 15:48:45 00:43:45 8 8.00 1.0394 00:45:28 3 3.00
33 Gizmo James Birdsall & Ewen Duckworth Lane Cove () 15:48:58 00:43:58 9 9.00 0.9829 00:43:13 2 2.00
61 Arrogant Frog Pete Hill & Steve Hill Abbotsford (NSW) 15:54:11 00:49:11 10 10.00 0.9459 00:46:31 6 6.00
3 Chapman High Performance Sails Jack Winning & Brett Phillips Lane Cove () 15:55:24 00:50:24 11 11.00 0.9818 00:49:29 8 8.00
31 The Bird Billy Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove () 15:59:29 00:54:29 12 12.00 0.9345 00:50:55 12 12.00
7 Shu-Styx fabrications Scott Hobson & Jim Beck SFS () DNC 15.00 DNC 15.00
71 Your Move Conveyancing Dave Winning & Joe Bourne Lane Cove () DNF 15.00 DNF 15.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login