ScoreIT

Events > 2014-15 12ft Skiff East Coast Championship > 12ft Skiff

Bow
No
Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
Sub
Class
From State Skipper Crew
39 Stay Connected Electrical
SFS NSW Jakub Ronowicz Craig Nicholson
53 At Call At Call
Lane Cove 12' Sailing Club NSW John Mulquinny Angus Musgrove
7 Big Foot Big Foot Trapeze Harnesses
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Murray Press Scott Lanham
31 Bird on Ye The Bird
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Dave Lusty Glenn Farquhar
Black Lant Lantern Rouge
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Rob Gearrie Jack Gearrie
33 Blue >> Gizmo
Lane Cove 12' Sailing Club NSW James Birdsall The Stig
47 Blue Crese KaRoshi
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Dave Cleworth
3 CHPS Chapman High Performance Sails
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Adrienne Cahalan Brett Phillips
19 Citadel Citadel
SFS NSW Martin Debelle Ian Terley
73 Four Peaks Rip, Rack, Roar & Rumble
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Ken Williams Bob Paton
23 Geotherm Geotherm
SFS NSW Brett Hobson Brad Phillips
17 GG www.skiff.org.au
SFS NSW Ben Faulkner Renn Holland
61 Green A F Arrogant Frog
Abbotsford NSW Peter Hill Scott Hill
25 LCC Lincoln Crowne
SFS NSW Jonathon Temple Richard Jones
71 Madonna Your Move Conveyancing
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Dave Winning Geoff Little
29 Orange Tic Hey Charger
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Nick Bernard
5 Red Wolf Skoll
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Peter Polec Jamie McCrudden
63 Road sign Slippery When Wet
Lane Cove 12' Sailing Club NSW John Williams Ben Gemmell
Space Space Junk
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Ailsa Jeanes Scott Jeanes
43 SS Sydney Sailmakers
Lane Cove 12' Sailing Club NSW Nick Press Andrew Stevenson
1 Star Maersk Line
SFS NSW Adam Forbes Alex Johnson

Total boats: 21

Mobile Website


Plc Bow
No
Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Drop Total
1 23 Geotherm
Geotherm
Brett Hobson
Brad Phillips
SFS 0 0
2 25 LCC
Lincoln Crowne
Jonathon Temple
Richard Jones
SFS 0 0
3 17 GG
www.skiff.org.au
Ben Faulkner
Renn Holland
SFS 0 0
4 19 Citadel
Citadel
Martin Debelle
Ian Terley
SFS 0 0
5 7 Big Foot
Big Foot Trapeze Harnesses
Murray Press
Scott Lanham
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
6 1 Star
Maersk Line
Adam Forbes
Alex Johnson
SFS 0 0
7 39
Stay Connected Electrical
Jakub Ronowicz
Craig Nicholson
SFS 0 0
8 3 CHPS
Chapman High Performance Sails
Adrienne Cahalan
Brett Phillips
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
9 61 Green A F
Arrogant Frog
Peter Hill
Scott Hill
Abbotsford 0 0
10 53 At Call
At Call
John Mulquinny
Angus Musgrove
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
11 63 Road sign
Slippery When Wet
John Williams
Ben Gemmell
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
12 43 SS
Sydney Sailmakers
Nick Press
Andrew Stevenson
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
13 33 Blue >>
Gizmo
James Birdsall
The Stig
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
14 29 Orange Tic
Hey Charger
Nick Bernard
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
15 47 Blue Crese
KaRoshi

Dave Cleworth
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
16 Black Lant
Lantern Rouge
Rob Gearrie
Jack Gearrie
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
17 71 Madonna
Your Move Conveyancing
Dave Winning
Geoff Little
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
18 73 Four Peaks
Rip, Rack, Roar & Rumble
Ken Williams
Bob Paton
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
19 5 Red Wolf
Skoll
Peter Polec
Jamie McCrudden
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
20 Space
Space Junk
Ailsa Jeanes
Scott Jeanes
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0
21 31 Bird on Ye
The Bird
Dave Lusty
Glenn Farquhar
Lane Cove 12' Sailing Club 0 0

Number of races completed: 3 | Number of drops allowed: 0
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Bow
No
Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
4-Oct
Race 2
26-Oct
Race 3
8-Mar
Drop Total
1 25 LCC
Lincoln Crowne
Jonathon Temple
Richard Jones
SFS
NSW
1 4 5 0 10
2 7 Big Foot
Big Foot Trapeze Harnesses
Murray Press
Scott Lanham
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
2 6 3 0 11
3 5 Red Wolf
Skoll
Peter Polec
Jamie McCrudden
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
4 3 4 0 11
4 31 Bird on Ye
The Bird
Dave Lusty
Glenn Farquhar
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
6 5 2 0 13
5 23 Geotherm
Geotherm
Brett Hobson
Brad Phillips
SFS
NSW
DNC
(22.00)
1 1 0 24
6 43 SS
Sydney Sailmakers
Nick Press
Andrew Stevenson
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
3 2 DNC
(22.00)
0 27
7 3 CHPS
Chapman High Performance Sails
Adrienne Cahalan
Brett Phillips
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
5 8 DNC
(22.00)
0 35
8 63 Road sign
Slippery When Wet
John Williams
Ben Gemmell
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
8 DNF
(22.00)
6 0 36
9 61 Green A F
Arrogant Frog
Peter Hill
Scott Hill
Abbotsford
NSW
DNC
(22.00)
7 DNF
(22.00)
0 51
10 29 Orange Tic
Hey Charger
Nick Bernard
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
7 DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 51
11 17 GG
www.skiff.org.au
Ben Faulkner
Renn Holland
SFS
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
12 19 Citadel
Citadel
Martin Debelle
Ian Terley
SFS
NSW
DNF
(22.00)
DNC
(22.00)
DNF
(22.00)
0 66
13 1 Star
Maersk Line
Adam Forbes
Alex Johnson
SFS
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNF
(22.00)
0 66
14 39
Stay Connected Electrical
Jakub Ronowicz
Craig Nicholson
SFS
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
15 53 At Call
At Call
John Mulquinny
Angus Musgrove
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
16 33 Blue >>
Gizmo
James Birdsall
The Stig
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNF
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
17 47 Blue Crese
KaRoshi

Dave Cleworth
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
18 Black Lant
Lantern Rouge
Rob Gearrie
Jack Gearrie
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
19 71 Madonna
Your Move Conveyancing
Dave Winning
Geoff Little
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
20 73 Four Peaks
Rip, Rack, Roar & Rumble
Ken Williams
Bob Paton
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66
21 Space
Space Junk
Ailsa Jeanes
Scott Jeanes
Lane Cove 12' Sailing Club
NSW
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
DNC
(22.00)
0 66

Number of races completed: 3 | Number of drops allowed: 0
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sat Oct 4, 2014 14:54:00
Race Comments: Upper Harbour Championship

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Sub Class Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
25 LCC Lincoln Crowne Jonathon Temple & Richard Jones SFS (NSW) 7:25:40 207:31:40 1 1.00
7 Big Foot Big Foot Trapeze Harnesses Murray Press & Scott Lanham Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:11 207:32:11 2 2.00
43 SS Sydney Sailmakers Nick Press & Andrew Stevenson Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:14 207:32:14 3 3.00
5 Red Wolf Skoll Peter Polec & Jamie McCrudden Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:27 207:32:27 4 4.00
3 CHPS Chapman High Performance Sails Adrienne Cahalan & Brett Phillips Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:33 207:32:33 5 5.00
31 Bird on Ye The Bird Dave Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:48 207:32:48 6 6.00
29 Orange Tic Hey Charger Nick Bernard Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:26:52 207:32:52 7 7.00
63 Road sign Slippery When Wet John Williams & Ben Gemmell Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 7:27:16 207:33:16 8 8.00
1 Star Maersk Line Adam Forbes & Alex Johnson SFS (NSW) DNC 22.00
17 GG www.skiff.org.au Ben Faulkner & Renn Holland SFS (NSW) DNC 22.00
73 Four Peaks Rip, Rack, Roar & Rumble Ken Williams & Bob Paton Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
53 At Call At Call John Mulquinny & Angus Musgrove Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
61 Green A F Arrogant Frog Peter Hill & Scott Hill Abbotsford (NSW) DNC 22.00
Space Space Junk Ailsa Jeanes & Scott Jeanes Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
39 Stay Connected Electrical Jakub Ronowicz & Craig Nicholson SFS (NSW) DNC 22.00
71 Madonna Your Move Conveyancing Dave Winning & Geoff Little Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
Black Lant Lantern Rouge Rob Gearrie & Jack Gearrie Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
47 Blue Crese KaRoshi & Dave Cleworth Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
33 Blue >> Gizmo James Birdsall & The Stig Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
19 Citadel Citadel Martin Debelle & Ian Terley SFS (NSW) DNF 22.00
23 Geotherm Geotherm Brett Hobson & Brad Phillips SFS (NSW) DNC 22.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sun Oct 26, 2014 14:50:00
Race Comments: Parramatta River Championship

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Sub Class Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
23 Geotherm Geotherm Brett Hobson & Brad Phillips SFS (NSW) 15:47:37 00:57:37 1 1.00
43 SS Sydney Sailmakers Nick Press & Andrew Stevenson Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:48:39 00:58:39 2 2.00
5 Red Wolf Skoll Peter Polec & Jamie McCrudden Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:56:57 01:06:57 3 3.00
25 LCC Lincoln Crowne Jonathon Temple & Richard Jones SFS (NSW) 15:57:58 01:07:58 4 4.00
31 Bird on Ye The Bird Dave Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 16:02:39 01:12:39 5 5.00
7 Big Foot Big Foot Trapeze Harnesses Murray Press & Scott Lanham Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 16:02:53 01:12:53 6 6.00
61 Green A F Arrogant Frog Peter Hill & Scott Hill Abbotsford (NSW) 16:08:18 01:18:18 7 7.00
3 CHPS Chapman High Performance Sails Adrienne Cahalan & Brett Phillips Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 16:14:12 01:24:12 8 8.00
73 Four Peaks Rip, Rack, Roar & Rumble Ken Williams & Bob Paton Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
71 Madonna Your Move Conveyancing Dave Winning & Geoff Little Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
53 At Call At Call John Mulquinny & Angus Musgrove Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
47 Blue Crese KaRoshi & Dave Cleworth Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
39 Stay Connected Electrical Jakub Ronowicz & Craig Nicholson SFS (NSW) DNC 22.00
29 Orange Tic Hey Charger Nick Bernard Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
19 Citadel Citadel Martin Debelle & Ian Terley SFS (NSW) DNC 22.00
17 GG www.skiff.org.au Ben Faulkner & Renn Holland SFS (NSW) DNC 22.00
1 Star Maersk Line Adam Forbes & Alex Johnson SFS (NSW) DNC 22.00
Black Lant Lantern Rouge Rob Gearrie & Jack Gearrie Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
Space Space Junk Ailsa Jeanes & Scott Jeanes Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
33 Blue >> Gizmo James Birdsall & The Stig Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNF 22.00
63 Road sign Slippery When Wet John Williams & Ben Gemmell Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNF 22.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sun Mar 8, 2015 14:30:00
Race Comments: Port Jackson Champ

Bow No Sail No Boat Name
Boat Type Sub Class Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
23 Geotherm Geotherm Brett Hobson & Brad Phillips SFS (NSW) 15:44:45 01:14:45 1 1.00
31 Bird on Ye The Bird Dave Lusty & Glenn Farquhar Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:45:45 01:15:45 2 2.00
7 Big Foot Big Foot Trapeze Harnesses Murray Press & Scott Lanham Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:49:35 01:19:35 3 3.00
5 Red Wolf Skoll Peter Polec & Jamie McCrudden Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:49:38 01:19:38 4 4.00
25 LCC Lincoln Crowne Jonathon Temple & Richard Jones SFS (NSW) 15:52:11 01:22:11 5 5.00
63 Road sign Slippery When Wet John Williams & Ben Gemmell Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) 15:58:55 01:28:55 6 6.00
39 Stay Connected Electrical Jakub Ronowicz & Craig Nicholson SFS (NSW) DNC 22.00
43 SS Sydney Sailmakers Nick Press & Andrew Stevenson Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
47 Blue Crese KaRoshi & Dave Cleworth Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
53 At Call At Call John Mulquinny & Angus Musgrove Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
61 Green A F Arrogant Frog Peter Hill & Scott Hill Abbotsford (NSW) DNF 22.00
71 Madonna Your Move Conveyancing Dave Winning & Geoff Little Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
33 Blue >> Gizmo James Birdsall & The Stig Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
3 CHPS Chapman High Performance Sails Adrienne Cahalan & Brett Phillips Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
29 Orange Tic Hey Charger Nick Bernard Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
19 Citadel Citadel Martin Debelle & Ian Terley SFS (NSW) DNF 22.00
17 GG www.skiff.org.au Ben Faulkner & Renn Holland SFS (NSW) DNC 22.00
1 Star Maersk Line Adam Forbes & Alex Johnson SFS (NSW) DNF 22.00
Black Lant Lantern Rouge Rob Gearrie & Jack Gearrie Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
Space Space Junk Ailsa Jeanes & Scott Jeanes Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00
73 Four Peaks Rip, Rack, Roar & Rumble Ken Williams & Bob Paton Lane Cove 12' Sailing Club (NSW) DNC 22.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login