ScoreIT

Events > 2016-17 Yachts Spring Sunday Series > Div A

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
1944 Footloose
Holland 25 DSC NSW John Whitelock Cam Jones
197 Red October
Diamond DSC NSW Peter Horne
2455 Witchways II
Endeavour 26 DSC NSW Jeff Finnegan
3020 Hick Up
Hick 30 DSC NSW Bill Ure
4103 Just Quietly
Elan 37 DSC NSW Donald Swanson
4743 Quicksticks
Young 88 DSC NSW Bill Warren
4818 Atara
Beneteau DSC NSW Ken Conyard
491 Boxer
Adams 10 DSC NSW Paul Henke
4930 X-Ray
X-338 DSC NSW Ray Parrott
5685 Delirium
Hick 30 DSC NSW Craig Armour
5958 Tenspeed
Farr 1020 DSC NSW Adam Baggett
6210 Coconut Telegraph
Adams 10 DSC NSW Steve Piper David Haseldine
7055 Y Knot
J70 DSC NSW Stephen Brady Sue
7422 Alcamy
S80 DSC NSW Ruth Lawrence
9997 Skeeter
Farr 30 DSC NSW Sandor Tornai
AUS56 Ophir
Flying Tiger DSC NSW Bruce Tavener
AUS931 Bull Bull
J24 DSC NSW Leo Delisson
SYD181 Online
Jarkan DSC NSW Stephen Trevillion

Total boats: 18

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
16-Oct
Race 2
30-Oct
Race 3
13-Nov
Race 4
27-Nov
Race 5
11-Dec
Drop Total
1 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue
DSC 2 8 1 3 5 8 11
2 2455
Witchways II
Endeavour 26
Jeff Finnegan
DSC 5 5 3 2 2 5 12
3 4930
X-Ray
X-338
Ray Parrott
DSC 6 2 4 6 1 6 13
4 5958
Tenspeed
Farr 1020
Adam Baggett
DSC 1 7 DNC
(19.00)
4 SRS
(4.00)
19 16
5 6210
Coconut Telegraph
Adams 10
Steve Piper
David Haseldine
DSC DNC
(19.00)
1 DNF
(6.00)
7 3 19 17
6 4818
Atara
Beneteau
Ken Conyard
DSC 3 10 DNC
(19.00)
1 4 19 18
7 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC DNC
(19.00)
11 2 5 6 19 24
8 491
Boxer
Adams 10
Paul Henke
DSC DNC
(19.00)
3 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 60
9 3020
Hick Up
Hick 30
Bill Ure
DSC DNC
(19.00)
4 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 61
10 AUS931
Bull Bull
J24
Leo Delisson
DSC 4 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 61
11 197
Red October
Diamond
Peter Horne
DSC DNC
(19.00)
6 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 63
12 4743
Quicksticks
Young 88
Bill Warren
DSC DNC
(19.00)
9 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 66
13 4103
Just Quietly
Elan 37
Donald Swanson
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
14 AUS56
Ophir
Flying Tiger
Bruce Tavener
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
15 1944
Footloose
Holland 25
John Whitelock
Cam Jones
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
16 9997
Skeeter
Farr 30
Sandor Tornai
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
17 SYD181
Online
Jarkan
Stephen Trevillion
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
18 5685
Delirium
Hick 30
Craig Armour
DSC DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
16-Oct
Race 2
30-Oct
Race 3
13-Nov
Race 4
27-Nov
Race 5
11-Dec
Drop Total
1 4930
X-Ray
X-338
Ray Parrott
DSC
NSW
1 2 1 1 1 2 4
2 6210
Coconut Telegraph
Adams 10
Steve Piper
David Haseldine
DSC
NSW
DNC
(19.00)
1 DNF
(6.00)
2 2 19 11
3 7055
Y Knot
J70
Stephen Brady
Sue
DSC
NSW
3 8 2 3 3 8 11
4 5958
Tenspeed
Farr 1020
Adam Baggett
DSC
NSW
2 7 DNC
(19.00)
4 SRS
(4.00)
19 17
5 2455
Witchways II
Endeavour 26
Jeff Finnegan
DSC
NSW
5 5 4 7 6 7 20
6 7422
Alcamy
S80
Ruth Lawrence
DSC
NSW
DNC
(19.00)
11 3 5 5 19 24
7 4818
Atara
Beneteau
Ken Conyard
DSC
NSW
4 10 DNC
(19.00)
6 4 19 24
8 491
Boxer
Adams 10
Paul Henke
DSC
NSW
DNC
(19.00)
3 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 60
9 3020
Hick Up
Hick 30
Bill Ure
DSC
NSW
DNC
(19.00)
4 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 61
10 197
Red October
Diamond
Peter Horne
DSC
NSW
DNC
(19.00)
6 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 63
11 AUS931
Bull Bull
J24
Leo Delisson
DSC
NSW
6 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 63
12 4743
Quicksticks
Young 88
Bill Warren
DSC
NSW
DNC
(19.00)
9 DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 66
13 4103
Just Quietly
Elan 37
Donald Swanson
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
14 AUS56
Ophir
Flying Tiger
Bruce Tavener
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
15 1944
Footloose
Holland 25
John Whitelock
Cam Jones
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
16 9997
Skeeter
Farr 30
Sandor Tornai
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
17 SYD181
Online
Jarkan
Stephen Trevillion
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76
18 5685
Delirium
Hick 30
Craig Armour
DSC
NSW
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
DNC
(19.00)
19 76

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 1
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sun Oct 16, 2016 13:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 15:15:23 02:15:23 1 1.00 1.0000 02:15:23 6 6.00
5958 Tenspeed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 15:18:44 02:18:44 2 2.00 0.9500 02:11:48 1 1.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 15:23:47 02:23:47 3 3.00 0.9180 02:12:00 2 2.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 15:28:55 02:28:55 4 4.00 0.8900 02:12:32 3 3.00
2455 Witchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:37:45 02:37:45 5 5.00 0.8475 02:13:42 5 5.00
AUS931 Bull Bull J24 Leo Delisson DSC (NSW) 15:39:25 02:39:25 6 6.00 0.8350 02:13:07 4 4.00
6210 Coconut Telegraph Adams 10 Steve Piper & David Haseldine DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
5685 Delirium Hick 30 Craig Armour DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
3020 Hick Up Hick 30 Bill Ure DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
1944 Footloose Holland 25 John Whitelock & Cam Jones DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS56 Ophir Flying Tiger Bruce Tavener DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
9997 Skeeter Farr 30 Sandor Tornai DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4103 Just Quietly Elan 37 Donald Swanson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
SYD181 Online Jarkan Stephen Trevillion DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sun Oct 30, 2016 11:27:00
Race Comments: Balmain Regatta

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
6210 Coconut Telegraph Adams 10 Steve Piper & David Haseldine DSC (NSW) 13:29:01 02:02:01 1 1.00 0.9665 01:57:56 1 1.00
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 13:34:39 02:07:39 2 2.00 0.9665 02:03:22 2 2.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) 13:37:22 02:10:22 3 3.00 0.9665 02:06:00 3 3.00
3020 Hick Up Hick 30 Bill Ure DSC (NSW) 13:38:27 02:11:27 4 4.00 0.9665 02:07:03 4 4.00
2455 Witchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 13:40:04 02:13:04 5 5.00 0.9665 02:08:37 5 5.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) 13:40:44 02:13:44 6 6.00 0.9665 02:09:15 6 6.00
5958 Tenspeed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 13:48:25 02:21:25 7 7.00 0.9665 02:16:41 7 7.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 13:48:46 02:21:46 8 8.00 0.9665 02:17:01 8 8.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) 13:48:48 02:21:48 9 9.00 0.9665 02:17:03 9 9.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 13:51:55 02:24:55 10 10.00 0.9665 02:20:04 10 10.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 13:52:23 02:25:23 11 11.00 0.9665 02:20:31 11 11.00
AUS931 Bull Bull J24 Leo Delisson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS56 Ophir Flying Tiger Bruce Tavener DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
9997 Skeeter Farr 30 Sandor Tornai DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
5685 Delirium Hick 30 Craig Armour DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4103 Just Quietly Elan 37 Donald Swanson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
1944 Footloose Holland 25 John Whitelock & Cam Jones DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
SYD181 Online Jarkan Stephen Trevillion DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sun Nov 13, 2016 13:00:00
Race Comments: Course 4 W 15 -30 knots

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 14:52:28 01:52:28 1 1.00 1.0000 01:52:28 4 4.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 14:54:57 01:54:57 2 2.00 0.9180 01:45:31 1 1.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 15:07:50 02:07:50 3 3.00 0.8350 01:46:44 2 2.00
2455 Witchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:11:39 02:11:39 4 4.00 0.8231 01:48:22 3 3.00
6210 Coconut Telegraph Adams 10 Steve Piper & David Haseldine DSC (NSW) DNF 6.00 DNF 6.00
5958 Tenspeed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
9997 Skeeter Farr 30 Sandor Tornai DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS56 Ophir Flying Tiger Bruce Tavener DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS931 Bull Bull J24 Leo Delisson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
5685 Delirium Hick 30 Craig Armour DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4103 Just Quietly Elan 37 Donald Swanson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
3020 Hick Up Hick 30 Bill Ure DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
1944 Footloose Holland 25 John Whitelock & Cam Jones DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
SYD181 Online Jarkan Stephen Trevillion DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sun Nov 27, 2016 13:00:00
Race Comments: Course 3 S/SE 8-10 knots

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 14:33:22 01:33:22 1 1.00 1.0000 01:33:22 6 6.00
6210 Coconut Telegraph Adams 10 Steve Piper & David Haseldine DSC (NSW) 14:36:16 01:36:16 2 2.00 0.9887 01:35:11 7 7.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 14:37:30 01:37:30 3 3.00 0.9180 01:29:30 3 3.00
5958 Tenspeed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 14:39:07 01:39:07 4 4.00 0.9315 01:32:20 4 4.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 14:46:19 01:46:19 5 5.00 0.8723 01:32:44 5 5.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 14:46:42 01:46:42 6 6.00 0.8229 01:27:48 1 1.00
2455 Witchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 14:50:51 01:50:51 7 7.00 0.8072 01:29:29 2 2.00
AUS931 Bull Bull J24 Leo Delisson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS56 Ophir Flying Tiger Bruce Tavener DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
9997 Skeeter Farr 30 Sandor Tornai DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
5685 Delirium Hick 30 Craig Armour DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4103 Just Quietly Elan 37 Donald Swanson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
3020 Hick Up Hick 30 Bill Ure DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
1944 Footloose Holland 25 John Whitelock & Cam Jones DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
SYD181 Online Jarkan Stephen Trevillion DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sun Dec 11, 2016 13:00:00
Race Comments: Course 2 E winds 10-15kts

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X-338 Ray Parrott DSC (NSW) 14:53:56 01:53:56 1 1.00 1.0000 01:53:56 1 1.00
6210 Coconut Telegraph Adams 10 Steve Piper & David Haseldine DSC (NSW) 14:55:40 01:55:40 2 2.00 0.9887 01:54:22 3 3.00
7055 Y Knot J70 Stephen Brady & Sue DSC (NSW) 15:02:12 02:02:12 3 3.00 0.9455 01:55:32 5 5.00
5958 Tenspeed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) SRS 4.00 SRS 4.00
4818 Atara Beneteau Ken Conyard DSC (NSW) 15:12:26 02:12:26 4 4.00 0.8640 01:54:25 4 4.00
7422 Alcamy S80 Ruth Lawrence DSC (NSW) 15:13:40 02:13:40 5 5.00 0.8810 01:57:46 6 6.00
2455 Witchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:15:49 02:15:49 6 6.00 0.8395 01:54:01 2 2.00
SYD181 Online Jarkan Stephen Trevillion DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS931 Bull Bull J24 Leo Delisson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
AUS56 Ophir Flying Tiger Bruce Tavener DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
9997 Skeeter Farr 30 Sandor Tornai DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
5685 Delirium Hick 30 Craig Armour DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4743 Quicksticks Young 88 Bill Warren DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
3020 Hick Up Hick 30 Bill Ure DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
197 Red October Diamond Peter Horne DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
1944 Footloose Holland 25 John Whitelock & Cam Jones DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00
4103 Just Quietly Elan 37 Donald Swanson DSC (NSW) DNC 19.00 DNC 19.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login