ScoreIT

Events > 2020 MUSTO International Optimist State and Open Championships > OPEN

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
1204 NautiCool
BSYC Corbin Katz
1315 Rogue Won
BSYC Mitchell Webb
1381 The Nosebleed section
BSYC William Dallison
1446 Dreadnaught
BSYC Grady Sayers
1517 Tailwind
SYC Liam Stevens
1616 RubyxCube
BSYC Paige Grigg
1670 Cosby Sweater
BSYC Jed Witty
1689 Knock out
Bsyc Bayley Anderson
1704 Ryder of the Storm
BSYC Ryder Kelly
1741 Y Knot
BSYC Ellen Sampson
1749 Mad Dog
ASC Mitchell Young
1773 Lightning
LBSC Fraser Baker
1779 Mystery Machine
BSYC Darcy Higgins
1790 Flash as
LBSC Murphy Cowen
1792 Vamos
LBSC Sailor Cowen
1794 Boaty McBoatface
LBSC Will Gaylard
1854 Spooky Island
BSYC Austin Higgins
583 No Gusts No Glory
GAC Kelly Steele
925 Need for speed
GAC Evelyn Wilson

Total boats: 19

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
12-Dec
Race 2
12-Dec
Race 3
12-Dec
Race 4
12-Dec
Race 5
12-Dec
Race 6
13-Dec
Race 7
13-Dec
Race 8
13-Dec
Race 9
13-Dec
Drop Total
1 1854
Spooky Island
Austin Higgins
BSYC
2 1 1 1 2 1 1 1 1 4 7
2 1741
Y Knot
Ellen Sampson
BSYC
3 4 3 2 1 2 2 2 2 7 14
3 1517
Tailwind
Liam Stevens
SYC
1 2 5 3 3 6 14 3 4 20 21
4 1790
Flash as
Murphy Cowen
LBSC
5 5 4 5 6 8 5 6 3 14 33
5 1773
Lightning
Fraser Baker
LBSC
4 3 8 8 18 4 3 7 6 26 35
6 1381
The Nosebleed section
William Dallison
BSYC
7 6 9 4 14 5 4 5 5 23 36
7 1779
Mystery Machine
Darcy Higgins
BSYC
6 10 6 10 4 7 7 4 7 20 41
8 1792
Vamos
Sailor Cowen
LBSC
9 11 7 7 5 3 6 8 15 26 45
9 1794
Boaty McBoatface
Will Gaylard
LBSC
11 8 2 6 8 10 12 11 8 23 53
10 1616
RubyxCube
Paige Grigg
BSYC
10 7 11 11 7 16 9 9 9 27 62
11 1446
Dreadnaught
Grady Sayers
BSYC
12 13 13 12 10 9 10 12 10 26 75
12 1749
Mad Dog
Mitchell Young
ASC
8 12 10 9 13 17 17 17 11 34 80
13 1704
Ryder of the Storm
Ryder Kelly
BSYC
13 15 16 16 12 11 8 10 12 32 81
14 1689
Knock out
Bayley Anderson
Bsyc
15 9 15 13 11 13 18 18 13 36 89
15 583
No Gusts No Glory
Kelly Steele
GAC
14 17 14 14 15 12 11 14 14 32 93
16 925
Need for speed
Evelyn Wilson
GAC
17 14 12 17 9 14 16 13 18 35 95
17 1315
Rogue Won
Mitchell Webb
BSYC
18 DNF
(20.00)
18 15 17 15 13 15 17 38 110
18 1670
Cosby Sweater
Jed Witty
BSYC
16 16 17 18 16 18 15 16 16 36 112
19 1204
NautiCool
Corbin Katz
BSYC
DNS
(20.00)
DNS
(20.00)
DNS
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
DNC
(20.00)
40 140

Number of races completed: 9 | Number of drops allowed: 2
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sat Dec 12, 2020 11:47:51
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 11:48:03 00:00:12 1 1.00
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 11:48:06 00:00:15 2 2.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 11:48:23 00:00:32 3 3.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 11:48:28 00:00:37 4 4.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 11:48:31 00:00:40 5 5.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 11:48:35 00:00:44 6 6.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 11:48:39 00:00:48 7 7.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 11:48:51 00:01:00 8 8.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 11:48:56 00:01:05 9 9.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 11:49:00 00:01:09 10 10.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 11:49:02 00:01:11 11 11.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 11:49:06 00:01:15 12 12.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 11:49:08 00:01:17 13 13.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 11:49:27 00:01:36 14 14.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 11:49:30 00:01:39 15 15.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 11:49:32 00:01:41 16 16.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 11:49:36 00:01:45 17 17.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 11:49:38 00:01:47 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNS 20.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sat Dec 12, 2020 11:50:56
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 11:51:05 00:00:09 1 1.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 11:51:09 00:00:13 2 2.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 11:51:12 00:00:16 3 3.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 11:51:19 00:00:23 4 4.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 11:51:24 00:00:28 5 5.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 11:51:33 00:00:37 6 6.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 11:51:36 00:00:40 7 7.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 11:51:39 00:00:43 8 8.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 11:51:45 00:00:49 9 9.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 11:51:48 00:00:52 10 10.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 11:51:52 00:00:56 11 11.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 11:51:56 00:01:00 12 12.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 11:52:01 00:01:05 13 13.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 11:52:04 00:01:08 14 14.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 11:52:06 00:01:10 15 15.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 11:52:09 00:01:13 16 16.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 11:52:11 00:01:15 17 17.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () DNF 20.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNS 20.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sat Dec 12, 2020 12:31:24
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 12:38:21 00:06:57 1 1.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 12:38:28 00:07:04 2 2.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 12:38:33 00:07:09 3 3.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 12:38:39 00:07:15 4 4.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 12:39:42 00:08:18 5 5.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 12:39:46 00:08:22 6 6.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 12:39:52 00:08:28 7 7.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 12:39:57 00:08:33 8 8.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 12:40:01 00:08:37 9 9.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 12:42:11 00:10:47 10 10.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 12:42:21 00:10:57 11 11.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 12:42:24 00:11:00 12 12.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 12:42:28 00:11:04 13 13.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 12:42:31 00:11:07 14 14.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 12:42:35 00:11:11 15 15.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 12:42:38 00:11:14 16 16.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 12:42:40 00:11:16 17 17.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 12:42:43 00:11:19 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNS 20.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sat Dec 12, 2020 15:22:46
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 15:22:57 00:00:11 1 1.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 15:23:06 00:00:20 2 2.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 15:23:13 00:00:27 3 3.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 15:23:18 00:00:32 4 4.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 15:23:23 00:00:37 5 5.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 15:23:33 00:00:47 6 6.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 15:23:38 00:00:52 7 7.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 15:23:47 00:01:01 8 8.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 15:23:50 00:01:04 9 9.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 15:23:52 00:01:06 10 10.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 15:23:56 00:01:10 11 11.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 15:24:01 00:01:15 12 12.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 15:24:07 00:01:21 13 13.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 15:24:11 00:01:25 14 14.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 15:24:13 00:01:27 15 15.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 15:24:15 00:01:29 16 16.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 15:24:18 00:01:32 17 17.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 15:24:19 00:01:33 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sat Dec 12, 2020 15:24:59
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 15:25:28 00:00:29 1 1.00
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 15:25:30 00:00:31 2 2.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 15:25:37 00:00:38 3 3.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 15:25:40 00:00:41 4 4.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 15:25:44 00:00:45 5 5.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 15:25:47 00:00:48 6 6.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 15:25:49 00:00:50 7 7.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 15:25:52 00:00:53 8 8.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 15:25:55 00:00:56 9 9.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 15:25:57 00:00:58 10 10.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 15:26:00 00:01:01 11 11.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 15:26:06 00:01:07 12 12.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 15:26:23 00:01:24 13 13.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 15:26:25 00:01:26 14 14.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 15:26:28 00:01:29 15 15.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 15:26:30 00:01:31 16 16.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 15:26:33 00:01:34 17 17.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 15:26:35 00:01:36 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 6
Race Start Time: Sun Dec 13, 2020 11:52:13
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 11:52:19 00:00:06 1 1.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 11:52:23 00:00:10 2 2.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 11:52:28 00:00:15 3 3.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 11:52:31 00:00:18 4 4.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 11:52:35 00:00:22 5 5.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 11:52:40 00:00:27 6 6.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 11:52:42 00:00:29 7 7.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 11:52:45 00:00:32 8 8.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 11:52:49 00:00:36 9 9.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 11:52:58 00:00:45 10 10.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 11:53:02 00:00:49 11 11.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 11:53:04 00:00:51 12 12.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 11:54:12 00:01:59 13 13.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 11:54:15 00:02:02 14 14.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 11:54:17 00:02:04 15 15.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 11:54:20 00:02:07 16 16.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 11:54:22 00:02:09 17 17.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 11:54:25 00:02:12 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 7
Race Start Time: Sun Dec 13, 2020 11:55:47
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 11:56:05 00:00:18 1 1.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 11:56:08 00:00:21 2 2.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 11:56:14 00:00:27 3 3.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 11:56:19 00:00:32 4 4.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 11:56:22 00:00:35 5 5.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 11:56:24 00:00:37 6 6.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 11:56:27 00:00:40 7 7.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 11:56:29 00:00:42 8 8.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 11:56:31 00:00:44 9 9.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 11:56:34 00:00:47 10 10.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 11:56:37 00:00:50 11 11.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 11:57:08 00:01:21 12 12.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 11:57:11 00:01:24 13 13.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 11:57:15 00:01:28 14 14.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 11:57:18 00:01:31 15 15.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 11:57:19 00:01:32 16 16.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 11:57:21 00:01:34 17 17.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 11:57:23 00:01:36 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 8
Race Start Time: Sun Dec 13, 2020 12:25:33
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 12:40:06 00:14:33 1 1.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 12:40:09 00:14:36 2 2.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 12:40:11 00:14:38 3 3.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 12:40:48 00:15:15 4 4.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 12:40:51 00:15:18 5 5.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 12:40:54 00:15:21 6 6.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 12:40:56 00:15:23 7 7.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 12:40:58 00:15:25 8 8.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 12:41:10 00:15:37 9 9.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 12:41:12 00:15:39 10 10.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 12:41:31 00:15:58 11 11.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 12:41:34 00:16:01 12 12.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 12:41:37 00:16:04 13 13.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 12:41:40 00:16:07 14 14.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 12:41:43 00:16:10 15 15.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 12:41:45 00:16:12 16 16.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 12:41:48 00:16:15 17 17.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 12:41:51 00:16:18 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website
Race No: 9
Race Start Time: Sun Dec 13, 2020 14:11:40
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
1854 Spooky Island Austin Higgins BSYC () 14:14:48 00:03:08 1 1.00
1741 Y Knot Ellen Sampson BSYC () 14:14:53 00:03:13 2 2.00
1790 Flash as Murphy Cowen LBSC () 14:15:19 00:03:39 3 3.00
1517 Tailwind Liam Stevens SYC () 14:15:28 00:03:48 4 4.00
1381 The Nosebleed section William Dallison BSYC () 14:15:33 00:03:53 5 5.00
1773 Lightning Fraser Baker LBSC () 14:15:36 00:03:56 6 6.00
1779 Mystery Machine Darcy Higgins BSYC () 14:15:38 00:03:58 7 7.00
1794 Boaty McBoatface Will Gaylard LBSC () 14:17:23 00:05:43 8 8.00
1616 RubyxCube Paige Grigg BSYC () 14:17:38 00:05:58 9 9.00
1446 Dreadnaught Grady Sayers BSYC () 14:17:39 00:05:59 10 10.00
1749 Mad Dog Mitchell Young ASC () 14:17:42 00:06:02 11 11.00
1704 Ryder of the Storm Ryder Kelly BSYC () 14:17:44 00:06:04 12 12.00
1689 Knock out Bayley Anderson Bsyc () 14:17:45 00:06:05 13 13.00
583 No Gusts No Glory Kelly Steele GAC () 14:17:48 00:06:08 14 14.00
1792 Vamos Sailor Cowen LBSC () 14:17:50 00:06:10 15 15.00
1670 Cosby Sweater Jed Witty BSYC () 14:17:51 00:06:11 16 16.00
1315 Rogue Won Mitchell Webb BSYC () 14:17:52 00:06:12 17 17.00
925 Need for speed Evelyn Wilson GAC () 14:17:54 00:06:14 18 18.00
1204 NautiCool Corbin Katz BSYC () DNC 20.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login