ScoreIT

Events > 2021 Combined Australian Hansa Class Championships > 303 Doubles

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
1594 Olympic Spirit
303D NSW Sarah Plunkett John Sanderson
1606 Janice
303D NSW Allan Jones Veronica Carey
1797
303D ACT Gerda Lambeck Jaime Brown
1812
303D VIC Stephen Griffiths Christine Elliott
1850
303D ACT Jeff Ibbotson Jane Groome
2140 Harmony 2
303D NSW Nathaniel Quan Margaret Sanderson
2236
303D TAS Ted Moule Hamish Sawbridge
2773 George
303D ACT Bronwyn Ponder Catharine Keir
2877
QLD Neil Rowsthorn Peter Armstrong
3218 Scamp 1V
303D TAS Chris Symonds Manuela Klinger
789 Chip
303D VIC Sarah Millsom Craig Millsom

Total boats: 11

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
5-Apr
Race 2
5-Apr
Race 3
5-Apr
Drop Total
1 3218
Scamp 1V
303D
Chris Symonds
Manuela Klinger

TAS
1 1 1 0 3
2 1812

303D
Stephen Griffiths
Christine Elliott

VIC
2 2 4 0 8
3 1797

303D
Gerda Lambeck
Jaime Brown

ACT
3 5 5 0 13
4 2140
Harmony 2
303D
Nathaniel Quan
Margaret Sanderson

NSW
6 4 6 0 16
5 2877

Neil Rowsthorn
Peter Armstrong

QLD
8 7 2.5 0 17.5
6 789
Chip
303D
Sarah Millsom
Craig Millsom

VIC
10 6 2.5 0 18.5
7 1594
Olympic Spirit
303D
Sarah Plunkett
John Sanderson

NSW
9 3 7 0 19
8 2236

303D
Ted Moule
Hamish Sawbridge

TAS
4 8 9 0 21
9 1850

303D
Jeff Ibbotson
Jane Groome

ACT
5 10 8 0 23
10 1606
Janice
303D
Allan Jones
Veronica Carey

NSW
7 9 DNC
(12.00)
0 28
11 2773
George
303D
Bronwyn Ponder
Catharine Keir

ACT
11 11 10 0 32

Number of races completed: 3 | Number of drops allowed: 0
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Mon Apr 5, 2021 11:16:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
3218 Scamp 1V 303D Chris Symonds & Manuela Klinger (TAS) 11:40:09 00:24:09 1 1.00
1812 303D Stephen Griffiths & Christine Elliott (VIC) 11:41:02 00:25:02 2 2.00
1797 303D Gerda Lambeck & Jaime Brown (ACT) 11:42:56 00:26:56 3 3.00
2236 303D Ted Moule & Hamish Sawbridge (TAS) 11:43:05 00:27:05 4 4.00
1850 303D Jeff Ibbotson & Jane Groome (ACT) 11:43:17 00:27:17 5 5.00
2140 Harmony 2 303D Nathaniel Quan & Margaret Sanderson (NSW) 11:43:20 00:27:20 6 6.00
1606 Janice 303D Allan Jones & Veronica Carey (NSW) 11:43:21 00:27:21 7 7.00
2877 Neil Rowsthorn & Peter Armstrong (QLD) 11:43:41 00:27:41 8 8.00
1594 Olympic Spirit 303D Sarah Plunkett & John Sanderson (NSW) 11:43:45 00:27:45 9 9.00
789 Chip 303D Sarah Millsom & Craig Millsom (VIC) 11:44:03 00:28:03 10 10.00
2773 George 303D Bronwyn Ponder & Catharine Keir (ACT) 11:44:58 00:28:58 11 11.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Mon Apr 5, 2021 12:03:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
3218 Scamp 1V 303D Chris Symonds & Manuela Klinger (TAS) 12:16:05 00:13:05 1 1.00
1812 303D Stephen Griffiths & Christine Elliott (VIC) 12:17:28 00:14:28 2 2.00
1594 Olympic Spirit 303D Sarah Plunkett & John Sanderson (NSW) 12:19:40 00:16:40 3 3.00
2140 Harmony 2 303D Nathaniel Quan & Margaret Sanderson (NSW) 12:19:45 00:16:45 4 4.00
1797 303D Gerda Lambeck & Jaime Brown (ACT) 12:20:29 00:17:29 5 5.00
789 Chip 303D Sarah Millsom & Craig Millsom (VIC) 12:20:40 00:17:40 6 6.00
2877 Neil Rowsthorn & Peter Armstrong (QLD) 12:21:52 00:18:52 7 7.00
2236 303D Ted Moule & Hamish Sawbridge (TAS) 12:22:05 00:19:05 8 8.00
1606 Janice 303D Allan Jones & Veronica Carey (NSW) 12:22:26 00:19:26 9 9.00
1850 303D Jeff Ibbotson & Jane Groome (ACT) 12:22:52 00:19:52 10 10.00
2773 George 303D Bronwyn Ponder & Catharine Keir (ACT) 12:23:40 00:20:40 11 11.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Mon Apr 5, 2021 12:35:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
3218 Scamp 1V 303D Chris Symonds & Manuela Klinger (TAS) 12:44:29 00:09:29 1 1.00
2877 Neil Rowsthorn & Peter Armstrong (QLD) 12:45:47 00:10:47 2.5 2.50
789 Chip 303D Sarah Millsom & Craig Millsom (VIC) 12:45:47 00:10:47 2.5 2.50
1812 303D Stephen Griffiths & Christine Elliott (VIC) 12:45:48 00:10:48 4 4.00
1797 303D Gerda Lambeck & Jaime Brown (ACT) 12:46:09 00:11:09 5 5.00
2140 Harmony 2 303D Nathaniel Quan & Margaret Sanderson (NSW) 12:46:38 00:11:38 6 6.00
1594 Olympic Spirit 303D Sarah Plunkett & John Sanderson (NSW) 12:46:42 00:11:42 7 7.00
1850 303D Jeff Ibbotson & Jane Groome (ACT) 12:47:37 00:12:37 8 8.00
2236 303D Ted Moule & Hamish Sawbridge (TAS) 12:47:39 00:12:39 9 9.00
2773 George 303D Bronwyn Ponder & Catharine Keir (ACT) 12:47:47 00:12:47 10 10.00
1606 Janice 303D Allan Jones & Veronica Carey (NSW) DNC 12.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login