ScoreIT

Events > 2013 - 2014 DSC Yacht - Summer Series > Div A

Sail
No
Boat
Name
Boat
Type
From State Skipper Crew
2455 Whitchways II
Endeavour 26 DSC NSW Jeff Finnegan
2601 Chlairvrey
S80 DSC NSW Michael Spencer-Brown
35000 Next Light
415 Arch Rival
4818 Atara
Benneteau 36 DSC NSW Ken Conyard
491 Boxer
Adams 10 DSC NSW Paul Henke
4930 X-Ray
X Boat 30 DSC NSW Ray Parrott
5958 Ten Speed
Farr 1020 DSC NSW Adam Baggett
6102 Spellbound
Mazram 36 DSC NSW Stephen Brady
6210 Coconut
Adams 10 DSC NSW Steven Pipper
6975 Lajoya
Beneteau 393 DSC NSW John Kelly
9997 Skeeter
T42 Phlyn
DSC NSW Phil O'Toole

Total boats: 13

Mobile Website


Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
6-Oct
Race 2
3-Nov
Race 3
17-Nov
Race 4
1-Dec
Race 5
15-Dec
Drop Total
1 35000
Next Light

3 0 3
2 9997
Skeeter

7 0 7
3 415
Arch Rival

8 0 8
4 5958
Ten Speed
Farr 1020
Adam Baggett
DSC 3 1 4 4 2 0 14
5 6102
Spellbound
Mazram 36
Stephen Brady
DSC 1 4 2 6 4 0 17
6 6210
Coconut
Adams 10
Steven Pipper
DSC 2 3 3 3 6 0 17
7 4930
X-Ray
X Boat 30
Ray Parrott
DSC DNC
(14.00)
2 5 1 5 0 27
8 491
Boxer
Adams 10
Paul Henke
DSC RDG
(2.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
5 1 0 36
9 2455
Whitchways II
Endeavour 26
Jeff Finnegan
DSC DNC
(14.00)
5 7 7 9 0 42
10 2601
Chlairvrey
S80
Michael Spencer-Brown
DSC DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
1 2 DNC
(14.00)
0 45
11 T42
Phlyn
Phil O'Toole
DSC DNC
(14.00)
DNF
(11.00)
6 DNC
(14.00)
10 0 55
12 4818
Atara
Benneteau 36
Ken Conyard
DSC DNC
(14.00)
DNF
(11.00)
8 8 DNC
(14.00)
0 55
13 6975
Lajoya
Beneteau 393
John Kelly
DSC DNF
(9.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
0 65

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 0
Mobile Website | Export to PDF | Exlpination of the Handicap System

Plc Sail
No
Boat Name
(Boat Type)
Skipper/Crew From Race 1
6-Oct
Race 2
3-Nov
Race 3
17-Nov
Race 4
1-Dec
Race 5
15-Dec
Drop Total
1 9997
Skeeter


1 0 1
2 35000
Next Light


2 0 2
3 415
Arch Rival


5 0 5
4 6210
Coconut
Adams 10
Steven Pipper
DSC
NSW
1 2 2 2 6 0 13
5 4930
X-Ray
X Boat 30
Ray Parrott
DSC
NSW
DNC
(14.00)
1 1 1 3 0 20
6 6102
Spellbound
Mazram 36
Stephen Brady
DSC
NSW
2 4 3 4 8 0 21
7 5958
Ten Speed
Farr 1020
Adam Baggett
DSC
NSW
3 3 4 5 7 0 22
8 491
Boxer
Adams 10
Paul Henke
DSC
NSW
RDG
(2.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
3 4 0 37
9 2455
Whitchways II
Endeavour 26
Jeff Finnegan
DSC
NSW
DNC
(14.00)
5 5 6 9 0 39
10 2601
Chlairvrey
S80
Michael Spencer-Brown
DSC
NSW
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
6 7 DNC
(14.00)
0 55
11 4818
Atara
Benneteau 36
Ken Conyard
DSC
NSW
DNC
(14.00)
DNF
(11.00)
8 8 DNC
(14.00)
0 55
12 T42
Phlyn
Phil O'Toole
DSC
NSW
DNC
(14.00)
DNF
(11.00)
7 DNC
(14.00)
10 0 56
13 6975
Lajoya
Beneteau 393
John Kelly
DSC
NSW
DNF
(9.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
DNC
(14.00)
0 65

Number of races completed: 5 | Number of drops allowed: 0
Mobile Website | Export to PDF
Race No: 1
Race Start Time: Sun Oct 6, 2013 13:00:00
Race Comments: Course 1 NE; Winds 10 - 12 knots. Sunny :)

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
6210 Coconut Adams 10 Steven Pipper DSC (NSW) 15:19:55 02:19:55 1 1.00 0.9300 02:10:07 2 2.00
6102 Spellbound Mazram 36 Stephen Brady DSC (NSW) 15:26:55 02:26:55 2 2.00 0.8600 02:06:21 1 1.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) RDG 2.00 RDG 2.00
5958 Ten Speed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 15:58:22 02:58:22 3 3.00 0.8400 02:29:50 3 3.00
6975 Lajoya Beneteau 393 John Kelly DSC (NSW) DNF 9.00 DNF 9.00
T42 Phlyn Phil O'Toole DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
4930 X-Ray X Boat 30 Ray Parrott DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
4818 Atara Benneteau 36 Ken Conyard DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
2455 Whitchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00

Mobile Website
Race No: 2
Race Start Time: Sun Nov 3, 2013 13:00:00
Race Comments: Course 4 West; Winds 18 - 24 knots

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X Boat 30 Ray Parrott DSC (NSW) 14:52:25 01:52:25 1 1.00 1.0500 01:58:02 2 2.00
6210 Coconut Adams 10 Steven Pipper DSC (NSW) 15:00:19 02:00:19 2 2.00 1.0044 02:00:51 3 3.00
5958 Ten Speed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 15:07:14 02:07:14 3 3.00 0.8904 01:53:17 1 1.00
6102 Spellbound Mazram 36 Stephen Brady DSC (NSW) 15:07:48 02:07:48 4 4.00 0.9460 02:00:54 4 4.00
2455 Whitchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:19:58 02:19:58 5 5.00 1.0539 02:27:31 5 5.00
T42 Phlyn Phil O'Toole DSC (NSW) DNF 11.00 DNF 11.00
4818 Atara Benneteau 36 Ken Conyard DSC (NSW) DNF 11.00 DNF 11.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
6975 Lajoya Beneteau 393 John Kelly DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00

Mobile Website
Race No: 3
Race Start Time: Sun Nov 17, 2013 13:01:00
Race Comments: Course 3 SW Winds 8-12Kts rain

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X Boat 30 Ray Parrott DSC (NSW) 14:57:52 01:56:52 1 1.00 1.1340 02:12:32 5 5.00
6210 Coconut Adams 10 Steven Pipper DSC (NSW) 15:00:16 01:59:16 2 2.00 1.0647 02:06:59 3 3.00
6102 Spellbound Mazram 36 Stephen Brady DSC (NSW) 15:08:24 02:07:24 3 3.00 0.9838 02:05:20 2 2.00
5958 Ten Speed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 15:12:07 02:11:07 4 4.00 0.9794 02:08:25 4 4.00
2455 Whitchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:18:51 02:17:51 5 5.00 1.0750 02:28:11 7 7.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown DSC (NSW) 15:18:57 02:17:57 6 6.00 0.8875 02:02:26 1 1.00
T42 Phlyn Phil O'Toole DSC (NSW) 15:23:24 02:22:24 7 7.00 0.9767 02:19:05 6 6.00
4818 Atara Benneteau 36 Ken Conyard DSC (NSW) 15:26:50 02:25:50 8 8.00 1.1366 02:45:45 8 8.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
6975 Lajoya Beneteau 393 John Kelly DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00

Mobile Website
Race No: 4
Race Start Time: Sun Dec 1, 2013 13:00:00
Race Comments: Course 3 South East; Winds 8 - 12 knots

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
4930 X-Ray X Boat 30 Ray Parrott DSC (NSW) 14:41:21 01:41:21 1 1.00 1.1567 01:57:14 1 1.00
6210 Coconut Adams 10 Steven Pipper DSC (NSW) 14:46:58 01:46:58 2 2.00 1.1286 02:00:43 3 3.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) 14:47:48 01:47:48 3 3.00 1.1521 02:04:12 5 5.00
6102 Spellbound Mazram 36 Stephen Brady DSC (NSW) 14:57:12 01:57:12 4 4.00 1.0625 02:04:32 6 6.00
5958 Ten Speed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 14:59:14 01:59:14 5 5.00 1.0186 02:01:27 4 4.00
2455 Whitchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:01:03 02:01:03 6 6.00 1.0750 02:10:08 7 7.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown DSC (NSW) 15:02:03 02:02:03 7 7.00 0.9763 01:59:09 2 2.00
4818 Atara Benneteau 36 Ken Conyard DSC (NSW) 15:20:05 02:20:05 8 8.00 1.1366 02:39:13 8 8.00
6975 Lajoya Beneteau 393 John Kelly DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
T42 Phlyn Phil O'Toole DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00

Mobile Website
Race No: 5
Race Start Time: Sun Dec 15, 2013 13:00:00
Race Comments:

Sail No Boat Name
Boat Type Skipper/Crew From Finish
Time
Elasped
Time
Scr
Plc
Scr
Pts
H'Cap H'Cap
Time
H'Cap
Plc
H'Cap
Pts
9997 Skeeter () 14:46:29 01:46:29 1 1.00 1.4000 02:29:05 7 7.00
35000 Next Light () 14:52:32 01:52:32 2 2.00 1.2600 02:21:48 3 3.00
4930 X-Ray X Boat 30 Ray Parrott DSC (NSW) 14:55:34 01:55:34 3 3.00 1.2724 02:27:03 5 5.00
491 Boxer Adams 10 Paul Henke DSC (NSW) 14:56:03 01:56:03 4 4.00 1.1751 02:16:22 1 1.00
415 Arch Rival () 14:56:45 01:56:45 5 5.00 1.3000 02:31:47 8 8.00
6210 Coconut Adams 10 Steven Pipper DSC (NSW) 15:04:30 02:04:30 6 6.00 1.1963 02:28:56 6 6.00
5958 Ten Speed Farr 1020 Adam Baggett DSC (NSW) 15:10:03 02:10:03 7 7.00 1.0593 02:17:46 2 2.00
6102 Spellbound Mazram 36 Stephen Brady DSC (NSW) 15:15:37 02:15:37 8 8.00 1.0625 02:24:06 4 4.00
2455 Whitchways II Endeavour 26 Jeff Finnegan DSC (NSW) 15:24:01 02:24:01 9 9.00 1.0750 02:34:49 9 9.00
T42 Phlyn Phil O'Toole DSC (NSW) 15:43:33 02:43:33 10 10.00 0.9865 02:41:21 10 10.00
2601 Chlairvrey S80 Michael Spencer-Brown DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
4818 Atara Benneteau 36 Ken Conyard DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00
6975 Lajoya Beneteau 393 John Kelly DSC (NSW) DNC 14.00 DNC 14.00

Mobile Website

© ScoreIT Version 2.0, 2012 | Login